Armenia - wiza, ambasady, przepisyErewań
Wybierasz się tam? Będzie ci potrzebna wiza do Armenii. W Geoblogu możesz ją zamówić z dostawą do domu!Zobacz cenę wizy do Armenii, oferujemy najniższe stawki pośrednictwa w uzyskaniu wiz. Wiza, przepisy wjazdoweObywatele polscy udający się do Armenii, jak również przejeżdżający tranzytem przez ten kraj, muszą posiadać wizy. Można je uzyskać w Ambasadzie Armenii w Warszawie, a także na lotnisku w Erewaniu lub na przejściach granicznych z Gruzją (Sadakhlo–Bagratashen) i z Iranem (Agarak). Przejścia graniczne z Turcją i z Azerbejdżanem są zamknięte. Okres ważności paszportu przy przekraczaniu granicy winien wynosić co najmniej 6 miesięcy. Jeśli paszport jest uszkodzony, służba graniczna może powiadomić Ambasadę RP w Erewaniu, by wyjaśnić przyczynę uszkodzenia oraz ewentualnie wymienić dokument. Informacje dla kierowcówKierowcy powinni posiadać międzynarodowe prawo jazdy. W Armenii zdecydowana większość kierowców nie przestrzega przepisów ruchu drogowego, w tym zasady pierwszeństwa pieszych na przejściu. Należy być przygotowanym na częste kontrole policyjne i niejednokrotnie nieuzasadnione i wątpliwe opłaty. Przy wjeździe samochodem wymagane jest ubezpieczenie OC oraz zielona karta. W razie wypadku należy pozostawić pojazd na miejscu zdarzenia do czasu przyjazdu policji. Podróżowanie po krajuZaleca się podróżować do Armenii samolotami. Podróżujący samochodem mają możliwość przekroczenia granicy Armenii, wjeżdżając z terytorium Iranu lub Gruzji. Po Armenii można poruszać się bez ograniczeń. Sieć połączeń kolejowych między miastami jest słabo rozwinięta, jednak niedogodności te rekompensują liczni przewoźnicy prywatni wykorzystujący sieć drogową, oferujący tanie połączenia międzymiastowe mikrobusami. Główne drogi utrzymane są w stosunkowo dobrym stanie, jednak podróżując po drogach lokalnych, należy liczyć się z ich złym stanem technicznym oraz brakiem oznakowania. W nocy należy uważać na nieoświetlone pojazdy oraz na poruszające się po drogach zwierzęta hodowlane. W Armenii słabo rozwinięta jest baza turystyczna, nie ma tanich hoteli i noclegowni. Przy kilkudniowych pobytach w Erewaniu alternatywą może się okazać wynajęcie mieszkania. Ceny wynajmu różnią się w zależności od wielkości mieszkania i odległości od centrum.
Uwaga: Istnieją połączenia komunikacyjne między Armenią a tzw. Republiką Górskiego Karabachu, utworzoną na obszarze, który w myśl prawa międzynarodowego stanowi terytorium Azerbejdżanu. Rzeczpospolita Polska, podobnie jak inne państwa, nie uznała podmiotowości międzynarodowej Republiki Górskiego Karabachu. Nie zaleca się podróżowania po jej terytorium; także z uwagi na fakt, że konsul w Erewaniu ma bardzo ograniczone możliwości sprawowania opieki nad przebywającymi tam obywatelami polskimi.
Przepisy celneNie ma specjalnych regulacji prawnych dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy, a przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. BezpieczeństwoZagrożenie przestępczością pospolitą jest znacznie niższe niż w Polsce, jednakże w ostatnim okresie zauważalny jest wzrost liczby przestępstw (pośrednio związany z kryzysem gospodarczym). Przydatne informacje· W miastach najbardziej powszechnym środkiem komunikacji są kursujące po wyznaczonych trasach mikrobusy (marszrutki) – cena przejazdu w granicach miasta wynosi 100 AMD, w godzinach nocnych cena wzrasta do 200 dramów. W Erewaniu działa też jedna linia metra (8 stacji)
· Urzędy pracują od 9.00 do 17.00, z przerwą obiadową między 13.00 a 14.00. Centra handlowe i bazary są otwarte do godziny 18.00 (19.00), niewielkie sklepiki osiedlowe do 22.00. Sieci marketów (Star, SAS, City i inne) są czynne całodobowo lub do 22.00. Zaopatrzenie sklepów jest dobre, jednak zdarza się, że produkty są przeterminowane, dlatego należy sprawdzać datę ważności.
· Upominki i pamiątki z Armenii można nabyć na sobotnio-niedzielnym targu, nazywanym Wernisaż, znajdującym się nieopodal Ambasady RP, w samym centrum Erewania.
· Wymiany walut można dokonywać w oddziałach banków, jak i w licznych kantorach W niektórych sklepach można płacić międzynarodowymi kartami płatniczymi, takimi jak VISA, MasterCard czy MAESTRO.
· Różnica czasu między Polską a Armenią wynosi + 3 godziny.
· Dniami wolnymi od pracy są soboty i niedziele.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polskie placówki dyplomatyczneAmbasada RP 44A Hanrapetutyan Str., Erewan tel.: (00-3741) 054 24 93, 054 24 95 fax: (00-3741) 054 24 96, 054 24 98 polemb@arminco.com Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)Ambasada Republiki Armenii ul. Aleksandra Waszkowskiego 11 02-913 Warszawa tel.: (0-22) 840 86 20-22, 840 81 30-37 fax: (0-22) 642 06 43 main@embarmenia.it.pl |
|